NDP names shadow cabinet

On November 12th, NDP Leader Thomas Mulcair named his shadow cabinet for the upcoming parliament. Here are the members and their roles:

Mulcair, Thomas (Outremont) – Leader, Intergovernmental Affairs, Energy

Christopherson, David (Hamilton Centre) – Chair – Priorities and Planning Committee, Public Safety and Emergency Preparedness

Angus, Charlie (Timmins–James Bay) – Indigenous and Northern Affairs

Ashton, Niki (Churchill-Keewatinook Aski) – Jobs (Employment and Workforce Development)

Aubin, Robert (Trois-Rivières) – International Development and La Francophonie

Benson, Sheri (Saskatoon West) – Labour

Blaikie, Daniel (Elmwood–Transcona) – Treasury Board, Deputy Ethics

Blaney, Rachel (North Island–Powell River) – Multiculturalism, Deputy Infrastructure and Communities

Boulerice, Alexandre (Rosemont–La Petite-Patrie) – Quebec Lieutenant, Ethics, Deputy Democratic Reform

Boutin-Sweet, Marjolaine (Hochelaga) – Whip, Housing

Brosseau, Ruth Ellen (Berthier–Maskinongé) – Agriculture and Agri-Food

Cannings, Richard (South Okanagan–West Kootenay) – Post-Secondary Education, Deputy Natural Resources

Caron, Guy (Rimouski-Neigette–Témiscouata–Les Basques) – Finance, Atlantic Canada Opportunities Agency, Deputy Fisheries, Oceans and Canadian Coast Guard

Choquette, François (Drummond) – Official Languages

Cullen, Nathan (Skeena-Bulkley Valley) – Environment and Climate Change, Democratic Reform

Davies, Don (Vancouver Kingsway) – Health

Donnelly, Fin (Port Moody–Coquitlam) – Fisheries, Oceans and Canadian Coast Guard

Dubé, Matthew (Beloeil–Chambly) – Infrastructure and Communities, Deputy House Leader

Duncan, Linda (Edmonton Strathcona) – Transport

Dusseault, Pierre-Luc (Sherbrooke) – National Revenue

Duvall, Scott (Hamilton Mountain) – Pensions, Federal Economic Development Agency for Southern Ontario

Garrison, Randall (Esquimalt–Saanich–Sooke) – National Defence, LGBTQ Issues

Hardcastle, Cheryl (Windsor–Tecumseh) – Sport and Persons with Disabilities

Hughes, Carol (Algoma–Manitoulin–Kapuskasing) – Natural Resources, Federal Economic Development Initiative for Northern Ontario

Johns, Gord (Courtenay–Alberni) – Small Business and Tourism

Jolibois, Georgina (Desnethé-Missinippi-Churchill River) – Western Economic Diversification Canada, Deputy Indigenous and Northern Affairs

Julian, Peter (New Westminster–Burnaby) – House Leader

Kwan, Jenny (Vancouver East) – Immigration, Refugees and Citizenship

Laverdière, Hélène (Laurier–Sainte-Marie) – Foreign Affairs

MacGregor, Alistair (Cowichan–Malahat–Langford) – Seniors, Deputy Heritage

Malcolmson, Sheila (Nanaimo–Ladysmith) – Status of Women

Masse, Brian (Windsor West) – Innovation, Science and Economic Development

Mathyssen, Irene (London–Fanshawe) – Veterans Affairs, Deputy Whip

Moore, Christine (Abitibi–Témiscamingue) – Rural Affairs, Economic Development Agency of Canada for the Regions of Quebec

Nantel, Pierre (Longueuil–Saint-Hubert) – Canadian Heritage

Quach, Anne Minh-Thu (Salaberry–Suroît) – Youth

Ramsey, Tracey (Essex) – International Trade

Rankin, Murray (Victoria) – Justice and Attorney General

Saganash, Romeo (Abitibi–Baie-James–Nunavik–Eeyou) – Intergovernmental Indigenous Affairs, Canadian Northern Economic Development Agency

Sansoucy, Brigitte (Saint-Hyacinthe–Bagot) – Families, Children and Social Development, Deputy Health

Stetski, Wayne (Kootenay–Columbia) – National Parks

Stewart, Kennedy (Burnaby South) – Science

Trudel, Karine (Jonquière) – Canada Post, Deputy Labour

Weir, Erin (Regina–Lewvan) – Public Services and Procurement

Advertisements